MasterGitar.com MasterGitar.com

Клеї для гітар

Клеї для гітар


Яким клеєм клеїти гітару – питання, яке обов’язково постане перед вами, якщо ви надумаєте ремонтувати або виготовляти інструмент. Сьогодні можна придбати величезну кількість різних клеїв, але не всі з них підійдуть для гітари. Обговоримо, якими клеями можна користуватися при виготовленні гітар.

Можна розділити клеї для гітар на ті, якими можна клеїти всю гітару і ті, якими виконуються тільки деякі операції, для яких потрібні особливі якості.

Столярний клей, а точніше мездровий, кістковий або рибний

Це традиційний клей для гітар. Для виготовлення гітар вам треба знайти найвисокоякісніший. Причому важливо, щоб він правильно зберігався і не втратив своїх властивостей, не був заражений різними неприємними організмами. Кістковий клей - менш міцний і для виготовлення гітар краще знайти мездровий. Рибний клей - найміцніший.

мездровый сухой клей

Ви будете, як справжній гітарний майстер, варити клей. Склейка не виглядатиме якось буденно - це справжнє дійство. Спосіб приготування хтось називає занадто стомлюючим, але хороші речі швидко не робляться. Клей треба готувати на водяній бані. Фактично все дуже просто, тільки треба витримувати правильні пропорції і температурні режими.

жидкий мездровый клей

Правила приготування. Замочити на кілька годин, повністю вкривши клей водою. Коли розбухне, його потрібно нагріти на водяній бані, тобто ємність з клеєм потрібно поставити в посудину з водою і цю воду підігрівати. Наприклад, дуже добре підходить дитяча каструлька з отвором у кришці , в який ставиться склянка з клеєм і кришечкою. Нагрівати потрібно до тих пір, поки вміст не перетвориться в однорідну масу, яка добре намазується - приблизно консистенції рідкого кефіру. Швидко остигаючи, клей желатинізується, тому працювати треба без особливого роздумування. У приміщенні повинно бути тепло. Після охолодження невикористана маса втрачає частину клеєвої здатності. Тому замочуйте точно, хоча нерозплавлений клей можна зберігати деякий час в холодильнику. Сухий клей також краще зберігати в сухому прохолодному місці.

  • Переваги. При правильному склеюванні - дуже міцний. Досить текучий, але поки не охолоне. Висихає в тверду структуру, і вважається, що найкраще підходить для музичних інструментів, так як без зайвих втрат передає коливання.

  • Недоліки. Дуже крихкий, якщо його вдарити, легко сколюється. Але можна додати в нього ПВА-подібного клею, який його трохи пластифікує. Є й інші добавки. Дає велику усадку, тобто вимагає дуже точного прилягання поверхонь, що склеюються, але по-іншому в гітарах і не можна. Сильно реагує на режими вологості, як, втім, і вся гітара.

 

Готові столярні клеї

Не всі готові столярні клеї підходять для виготовлення гітар. Можна навіть сказати, що практично всі готові ПВА і ПВА-подібні столярні клеї не дуже підходять для виготовлення гітар, тільки деякі з них. Причина цього - як раз пластичність склейки. У загальній масі вони підготовлені для столярних виробів, а не для передачі коливань в гітарі. Тому треба шукати готовий столярний клей, який при висиханні дає тверду структуру.

Як перевіряти. Треба висушити трохи і подлубатися стамескою, шар клею не повинний бути „гумовим”. Повинно або колотися, або насилу різатися.

 

Клей, який підходить ідеально, це американський Titebond Original Wood Glue: коли його знайдете, більше можна нічого не шукати. Висихає він в структуру, яка легко сколюється, так само, як і традиційна столярка. Ідеально! Але тільки червоний клей, як на картинці, має такі якості, решта мають деяку пластичність.

Клей для гитар

Цей червоний клей можна з повним правом назвати гітарним клеєм номер один.

  • Правила приготування. Видавив, намазав, придавив (буває, правда, що клей занадто густий і необхідно його розбавити водою).

  • Переваги. Не перелічити, у нього все – переваги. За його допомогою можна клеїти все.
  • Недоліки. Важко сказати, можливо, тільки те, що купити його не так просто, тому, коли він закінчується, то стає дуже неприємно на душі.

 

Епоксидний клей

Цей клей чомусь у багатьох викликає "алергічну" реакцію, мовляв, за його допомогою не можна робити гітари ніде й ніколи. Не хочу з цим сперечатися. Важливо розуміти, що будь-чим не можна користуватися, якщо це неправильно застосовувати. Немає ніякого сенсу збирати на епоксидку всю гітару. Так питання навіть не стоїть, але є деякі роботи, при яких епоксидна смола повністю виправдана і незамінна, завдяки своїй головній властивості.

smola

Епоксидний клей або епоксидна смола - це клей, який не має усадки при застиганні, скільки було намазано, накладено, стільки й залишиться після застигання.

Тому в випадку ремонту, коли ідеально підігнати поверхні, що склеюються, практично неможливо, смола не має конкурентів.

Приготування. Залишаються питання, яким має бути співвідношення смоли і затверджувача. Є рекомендація з інструкцій 10:1, але цього недостатньо в випадках з підозрілими затверджувачами. Буває, що трапляється і 1:6 - це безпомилкове поєднання. Треба поекспериментувати з вашим клеєм. Дуже зручно використовувати для змішування два шприци, 20 „кубиків” для смоли і 2 „кубика” для затверджувача. Так в шприцах його можна і зберігати, закривши шприц як ковпачком голкою, яку відкусити і загнути.

Супервластивість номер два: епоксидний клей має високу текучість. Добре, коли затікає куди треба і погано, коли протікає далі, куди не слід.

Від водних клеїв дерево розбухає, що може стати проблемою для деяких робіт. Смола добре вбирається в дерево, що також може стати проблемою, але при цьому дерево не розбухає. Для зниження текучості можна просто почекати деякий час після перемішування складових до моменту, поки не знизиться текучість. Але не пропустіть момент, коли клей загусне, це може істотно знизити якість склеювання.

Незатверділий клей можна легко змити уайт-спіритом або гасом, тому немає необхідності поспішати під час намазування і здавлювання. Наприклад, на епоксидну смолу можна встановлювати лади гітари, тоді весь об’єм пропилу буде заповнений.

Суперклей

Цей клей є специфічним клеєм для особливого виду робіт. Треба пам'ятати, що він дуже токсичний, і вдихати його небезпечно. Дивіться, щоб після висихання щось залишалося і тримало - якість дуже різна, треба знайти хороший.

super-glue

Головна властивість суперклею - це не швидкість застигання, а його надтекучість.

Заклеювання мінітріщин, в які звичайний клей не втиснеш - ось сфера, де суперклей унікальний.

Микола Руденко